Choreoterapia – w czym pomaga terapia tańcem?

Czy wiesz, czym jest choreoterapia i ile ma zalet? Założę się, że większość z nas tego nie wie. Przyznam się szczerze, że do tej pory i ja tego nie wiedziałam. A choreoterapia to nic innego jak terapia tańcem i ruchem. Takie zajęcia polegają na pracy z ciałem przy różnorodnej muzyce. Owa terapia wcale nie ma na celu nauki kroków tanecznych. A co?

Źródło: pixabay.com

Okazuje się, że istotą choreoterapii jest pomoc w rozładowaniu stresu i otworzeniu się na własne potrzeby, emocje i na drugiego człowieka. Z tego też względu z tej terapii korzystają przeważnie osoby z zaburzeniami osobowości, niepełnosprawni, jak również osoby, które, mają problem z rozładowaniem napięcia.

Czy taka terapia pomaga tym osobom? Zdecydowanie tak! W jaki sposób?

Choreoterapia jak już wspomniałam wcześniej ma na celu rozładowanie stresu i napięcia. Jej podstawą jest uzewnętrznienie uczuć i emocji, które niektórym osobom jest ciężko wyrazić werbalnie, lecz można je wydobyć za pomocą ruchu ciała. Jej celem jest także wzrost pewności siebie, zwiększenie świadomości, jak i akceptacja swojego ciała. Dzięki choreoterapii poprawia się też kondycja ruchowa, zwiększa się wydolność fizyczna organizmu oraz znacznie łatwiej jest się otworzyć na własne potrzeby. Poza tym terapia tańcem pozytywnie oddziałuje na zdrowie, W jaki sposób? Pobudza krążenie, wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia i ułatwia oddychanie. W czasie trwania takiej terapii tańcem ciało rozładowuje napięcie mięśniowe, przez co człowiek, czuje się zrelaksowany i odprężony.

Komu potrzebna jest taka terapia?

Choreoterapia w szczególności zalecana jest osobom z zaburzeniami emocjonalnymi i trwałą niepełnosprawnością. Dlaczego? Ponieważ osoby niepełnosprawne dość często mogą doświadczać braku akceptacji własnego ciała, są przez to bierne na aktywność. Z tego też względu praca ciałem poprzez improwizację taneczną pomaga im poczuć się znacznie lepiej. Taka terapia tańcem przeznaczona jest także dla osób: wymagających długotrwałej rehabilitacji, z depresją, z nerwicą, z zaburzeniami osobowości, dorosłych dzieci alkoholików, z chorobą Alzheimera, z chorobą Parkinsona, schizofreników, z zaburzeniami odżywiania, takimi jak: bulimia, anoreksja, dzieci autystycznych, dzieci z nadpobudliwością psychoruchową. Z tej terapii śmiało mogą korzystać też osoby, które chcą rozwijać się mentalnie, jak i poszerzać swoją świadomość. Na zajęcia z choreoterapii chodzą także osoby, które: odczuwają ciągłe napięcie, są zestresowane, są w podeszłym wieku, wciąż szukają nowych zainteresowań, jak również osoby, które chcą, mieć bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.

Zostaw komentarz

Shares