Poznaj wpływ tańca na zdrowie człowieka

Taniec jest jednym ze sposobów, aby zachować doskonałą figurę i to niezależnie od naszego wieku. Zapewne dla niektórych z nas taniec kojarzy  się tylko i wyłącznie z zabawą, a jednak w rzeczywistości zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Jakich? Chcecie się tego dowiedzieć, dlaczego powinniśmy tańczyć? To koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Źródło: pixabay.com

Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia
Otóż taniec to idealna forma aktywności dla osób z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia. Pewne badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że u osób z niewydolnością serca, które jako formę rehabilitacji wybrały taniec, znacząco poprawił się stan zdrowia serca, podobnie jak oddychanie i ogólna jakość życia.
Wspomaga odchudzanie
Następną korzyścią z tańca jest utrata masy ciała, pod warunkiem, że tańczymy regularnie. Udowodniono, iż aerobowy program ćwiczeń oparty na tańcu jest tak samo skuteczny przy utracie wagi, jak również przy wzroście wydolności oddechowej.
Produkuje endorfiny
Trzecią korzyścią z tańca jest to, że taniec sprawia nam przyjemność. Dlaczego? Dlatego, że patrzymy się uważnie komuś kto tańczy, zapewne ma na twarzy uśmiech. Uśmiechanie się i śmiech podczas tańca jest czymś zupełnie naturalnym. Spowodowane jest to tym, iż taniec pozwala nam naprawdę dobrze się bawić i to niezależnie od wieku, co odróżnia go od innych form ćwiczeń. Tańczyć więc mogą osoby w każdym wieku, dlatego absolutnie każdy może czerpać z tańca korzyści dla zdrowia.
Poprawia nastrój
Kolejną zaletą tańca jest to, że pomaga wyleczyć się z łagodnej depresji i zwiększa pewność siebie. Otóż depresja staje się coraz większym problemem zarówno pośród młodzieży, jak i dorosłych w każdym wieku. Udowodniono, iż terapia ruchowa oparta na tańcu, poprawia nie tylko stany depresyjne, ale także uodparnia psychikę poprzez regulację poziomu serotoniny i dopaminy w organizmie. Biorąc pod uwagę fakt, że taniec to aktywność społeczna, pomaga wyzbyć się uczucia osamotnienia, które często towarzyszy osobom cierpiącym na depresję, jak również osobom starszym, które mieszkają samotnie.
Poprawia pamięć
Okazało się, że taniec poprawia pamięć i zapobiega rozwojowi demencji starczej. Owe badania wykazały, iż ćwiczenia aerobowe mogą przywrócić utratę hipokampa, czyli obszaru mózgu, który kontroluje pamięć. Hipokamp naturalnie staje się coraz mniejszy, co w podeszłym wieku często prowadzi do problemów z pamięcią, a nawet demencją starczą.
Pomoc dla osób z Alzheimerem
Taniec zmniejsza skutki choroby Alzheimera. Czy to możliwe? Otóż na przeprowadzonych badaniach tylko na osobach w podeszłym wieku, udowodniono iż taniec często pomaga zmniejszać skutki choroby Alzheimera i innych form demencji. Może też zwiększyć jasność umysłu u osób w każdym wieku. Co ciekawe okazało się, że osoby z chorobą Alzheimera są w stanie przypomnieć sobie zapomniane momenty w życiu, gdy tańczą do muzyki, którą znali wcześniej.
Widzisz ile zalet, nie czekaj, zacznij tańczyć już dziś! 🙂

Zostaw komentarz

Shares